TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

„Biologia i chemia to moje siostry...” - rozmowa z Janem Witowskim

„Biologia i chemia to moje siostry...” - rozmowa z Janem Witowskim

Jest laureatem XLII Olimpiady Biologicznej, na której zajął 14. miejsce w Polsce, finalistą XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i stypendystą Ministerstwa Edukacji Narodowej. A biologia i chemia to jego dwie siostry.

Z Janem Witowskim, absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie, a obecnie studentem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, rozmawiała Gabriela Blajer.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z biologią i chemią?

Pierwsze kroki w tych przedmiotach stawiałem w gimnazjum, głównie na zajęciach pozalekcyjnych. Kierowała mną ciekawość – zawsze nauki przyrodnicze były mi najbliższe, mogłem je obserwować w życiu właściwie cały czas.  Poza tym mój ojciec, nauczyciel chemii, pomagał mi na początku w nauce tych przedmiotów. Później, w liceum, zaczęły się przygotowania już na poważnie: do Olimpiady Biologicznej, Ekologicznej oraz oczywiście matury z biologii, chemii.

Udział w olimpiadach i innych konkursach to Twój pomysł, czy raczej impuls od nauczycieli?

Jeszcze zanim poszedłem do liceum, słyszałem od kilku znajomych o ich uczestnictwie w olimpiadzie. Zawsze imponowały mi osoby, które coś osiągały w konkursach na wysokim szczeblu. Dodatkowo bardzo spodobały mi się możliwości, które daje sukces w olimpiadach przedmiotowych. Chciałem dołączyć do grona najlepszych. Ważny był jednak wpływ pani prof. Ludmiły Smęt-Dudziak, nauczycielki biologii z I LO, która na początku zachęcała mnie, a później motywowała i przygotowywała do zawodów.

Jak wyglądały przygotowania do olimpiady?

Przygotowania do chyba każdej olimpiady przedmiotowej to godziny samodzielnej pracy nad książkami, do tego analizowanie mnóstwa testów z różnych zbiorów i poprzednich zawodów.
W większości były to materiały ponad program klasy z rozszerzoną biologią w liceum. Oczywiście ważnym elementem były spotkania tzw. kółka olimpijskiego w szkole - na nim sprawdzaliśmy, co umiemy, wyjaśnialiśmy wspólnie różne trudne kwestie.

Na szczęście nie wyglądało to do końca tak strasznie – po dostaniu się do etapu centralnego udało mi się znaleźć dużo czasu na oglądanie seriali czy wysypianie się. W ostatnie dni przed finałem odpuściłem, chciałem zregenerować siły i chyba wyszło mi to na dobre.

W czym olimpiada Ci pomogła?

Przede wszystkim dała dostęp na wszystkie uczelnie medyczne. Po olimpiadzie,  moim największym i chyba do tej pory najprzyjemniejszym w życiu dylematem, był wybór miasta, w którym rozpocznę studia. Zdecydowałem się na kierunek lekarski na Collegium Medicum UJ. Sukcesy były też ważne jeśli chodzi o stypendia – właśnie dzięki nagrodom z konkursów zostałem uhonorowany w tym roku przez ministra oświaty. Z kolei sama olimpiada była świetnym doświadczeniem życiowym, mam z niej same wspaniałe wspomnienia. No i poznałem mnóstwo wyjątkowych osób.

Twoja recepta na sukces to...

Wytrwałość, ambicja, dobra muzyka w przerwach w nauce. Trzeba pracować długo i nie poddawać się. Nieraz zaglądałem do tego samego miejsca w tej samej książce po kilka razy, żeby zapamiętać niektóre informacje. Podczas takiej nauki odkrywa się na nowo tę znaną prawdę, że nie ma nauki bez powtarzania. Nawet jeśli powtarza się to samo któryś raz.

Jesteś współautorem zbiorów zadań z chemii i biologii...

Tak, od kilku lat współtworzę zbiory zadań z chemii i biologii w Oficynie Wydawniczej Nowa Matura wraz z moim ojcem, Dariuszem Witowskim, który jest ich głównym autorem. W tym roku wzbogaciłem zbiory o kilkaset nowych zadań – dobrze się czułem w tej roli, szczególnie po przerobieniu setek zadań zarówno do matury, jak i olimpiady.

Jakie są Twoje plany, marzenia?

Cel na najbliższe lata to pomyślne ukończenie medycyny – ciężko mi powiedzieć na razie coś bardziej konkretnego. Być może w trakcie studiów zacznę działać w jednym z kół naukowych, lecz za wcześnie, by o tym mówić.

Gratulujemy licznych sukcesów i życzymy wytrwałości w realizacji ambitnych planów!

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Powrót na górę

Lokalne wiadomości

Ustawienia

O nas

Śledź nas