Wianki w Krakowie – wydarzenie, którego nie można przegapić

Wianki to cykliczne wydarzenie, które każdego roku obywa się w Krakowie. Jest inspirowane tradycyjnymi obrzędami, które są związane z przesileniem letnim. W 2022 roku również odbywa się edycja tego niesamowitego eventu. Sprawdź, jak wyglądała oraz czym ogólnie charakteryzują się Wianki.

Wianki – krótka charakterystyka

Wianki w Krakowie zawsze odbywają się w tym samym miejscu. Nie inaczej było także w 2022 roku. W dniu 25 czerwca na krakowskich bulwarach w zakolu Wisły zgromadziły się setki osób, aby świętować tej pogański, a obecnie skomercjalizowany zwyczaj.

Sam zwyczaj obchodzenia wianków w formie masowej imprezy pojawił się w 1992 roku. To właśnie wtedy patronat nad wydarzeniem objął Urząd Miasta w Krakowie. Warto jednak mieć świadomość, że ta tradycja sięga setki lat wstecz. Była praktykowana na ziemiach słowiańskich jeszcze przed oficjalnym chrztem Polski.

Jak wyglądały Wianki w Krakowie w 2022 roku?

Wianki, który obyły się w dniu 25 czerwca 2022 roku w Krakowie, ogromny nacisk kładły na muzykę folkową. Można było ją usłyszeć niemalże w każdym momencie dnia. Dzięki połączeniu jej z elektronicznymi dźwiękami, popem oraz alternatywnymi kompozycjami, była bardzo dobrze przyswajalna nawet dla osób, które nie lubią tego rodzaju sztuki. Główną gwiazdą tegorocznych Wianków była Margaret. Zagrała ona koncert na scenie głównej. Ponadto duża popularnością cieszyło się także Silent Party, czyli cicha impreza, podczas której muzyka była słyszana tylko przez osoby mające słuchawki na uszach. Odbyła się ona na świeżym powietrzu tuż pod samym Wawelem, co wyglądało wyjątkowo zjawiskowo.